top of page

Érdekességek és tudnivalók a szoláriumozással kapcsolatban

HOGYAN KELL SZOLÁRIUMOZNI?

 

 

Hogyan kell szoláriumozni? A kérdés nagyon egyszerűnek tűnhet és ennek ellenére mégis nagyon sokan nem tudják, hogyan kell szoláriumozni, hogy a lehető leggyorsabban és a legszebben barnuljanak le illetve a bőrük egészségét is megőrízzék. Napozni, szoláriumozni egyaránt jó dolog, nem csak a szép barna bőrért, ami karcsúbbnak mutat minket és az izmainkat kiemeli, hanem a szervezetünk D-vitamin szükségletének kielégítésére is. Ha megtanuljuk, hogyan is kell ezt csinálni, nem csak szépek, divatosak lehetünk, de a szervezetünk, beleértve a bőrünk egészségét is megőrízhetjük hosszú távon. Kellemes szoláriumozást kívánunk mindenkiek!

 

 
 
 

ISMERD MEG ÖNMAGAD!

 

1. Szabály: ISMERD MEG ÖNMAGAD: Mielőtt elkezdenénk szoláriumozni, nem árt, ha végig gondoljuk, milyen a bőrünk, milyen bőrtípusba tartozunk. A bőrtípusunk egy öröklött tényező, megváltoztatni nem tudjuk. Ez a genetika tulajdonságunk meghatározza, hogy hogyan reagál a bőrünk az UV-fényre (napra és a szoláriumra egyaránt) és mennyire képes lebarnulni. Már elegendő lehet, ha végig gondoljuk, hogy nyáron nyaraláskor mennyire tudunk lebarnulni, le szoktunk- e égni a napon. A bőrtípusunkon kívűl az anyajegyeinket is jó ismernünk. Napozáskor, szoláriumozáskor tanácsos a bőrből kiemelkedő anyajegyeket UV szűrős krémmel bekenni.

 

 

FOKOZATOSSÁG!

 

2. szabály: FOKOZATOSSÁG. Első alkalommal mindig rövid időre feküdjünk be a szoláriumba (3-6 perc), majd fokozatosan, ahogy barnul a bőr, kis egységenként (2-4 perc) emeljük a szoláriumozás időtartamát. Ennek az az oka, hogy minél barnább a bőr, annál több UV fény kell ahhoz, hogy tovább barnuljon. Minden alkalommal a fokozatosság elvét betartva elérhetjük, hogy a bőrünk sose égjen le. Abban az esetben, ha egy ideje már nem napoztunk vagy szoláriumoztunk vagy más okból elvesztettük bőrünk barnaságát (vírus infekciók után, lázas állapotok után, bőrradírozás után, ha leégtünk), a szoláriumozási időt ismét le kell csökkenteni, pont úgy, mintha most kezdenénk előlről és alkalmanként fokozatosan ismét emelni, olyan ütemben, ahogy a bőrünk egyre barnább lesz..

 

 

SOHA NE ÉGJ MEG!

 

3. szabály: SOHA NE ÉGJ MEG! A bőrünk akkor ég meg, ha több időt napoztunk vagy szoláriumoztunk, mint amennyit az adott időben lévő barnultságunk megengedett volna. Ezért fontos a fokozatosság. A megégett bőr nem lesz szép, lehet, hogy le is hámlik, így a célunk, hogy lebarnuljunk, nem értük el, illetve még egy csomó pénzt iskidobtunk az ablakon. A megégés károsítja a bőr szerkezetét, nem a finom szoláriumozás vagy a napozás. Tünetek: a bőr húzódik vagy fáj, piros, meleg, esetleg viszket (1. fokú égési sérülés). A súlyosabb, ha ezen tünetek mellett még hólyag is keletkezik (2. fokú égési sérülés). Leégett bőrrel tilos napozni, szoláriumozni. A gyakori napégések növelik a bőrrák rizikóját.

 

MÉRTÉKLETESSÉG!

 

4. szabály: MÉRTÉKLETESSÉG! A bőrünk barnulása genetikailag meghatározott tényező, ami azt is meghatározza, hogy milyen ütemben képes alkalomról alkalomra barnulni a bőrünk, illetve azt is, hogy milyen mértékű lehet a maximális barnaságunk. Ezt a tulajdonságunkat megváltoztatni nem tudjuk. Mindig csak annyi időre menjünk a szoláriumba, amennyit a bőrünk barnultsága megenged számunkra. A barnulás maximuma is egyénenként változó tulajdonság. Egy kék szemű, fehér bőrű sose lesz olyan barna, mint Salma Hayek vagy Antonio Banderas. A bőre nem képes olyan mértékben lebarnulni, akkor sem, ha többet napozik vagy szoláriumozik a cél érdekében. Nem hibázhatunk, ha odafigyelünk arra, hogy sose égjünk meg.

 

HASZNÁLJ VÉDŐSZEMÜVEGET!

 

5. szabály: HASZNÁLJ VÉDŐSZEMÜVEGET! Az UV-fénytől (nap, szolárium, hegesztő pisztoly fénye) óvni kell a szemünket, mert hosszú távon fenn áll a lehetősége, hogy károsíthatja a szemünket, pl. idős korunkra szürkehályogot okozva, illetve vannak olyan orvosi kutatások, mely a szemet éríntő daganatos elváltozások egyik lehetséges okozójaként is az UV-fényt említik. Ezért tanácsos nyáron UV-szűrős napszemüveget hordani és ezért ajánlott a szoláriumban is védőszemüveget viselni. Ez nem azt jelenti, hogyha a szoláriumban kinyitjuk a szemünket bármi bajunk eredhet belőle, csupán csak annyit, hogy aki rendszeresen szoláriumozik, arra a rövid időre is védje a szemét az UV-sugaraktól. A szoláriumban használt védőszemüvegek csak úgy, mint a napszemüvegek kiszűrik az UV-fényt illetve úgy vannak megtervezve, hogy a formájuk, méretük miatt a teljes arcunk le tud barnulni, nem keletkezik rajta fehér folt. Szemműtét után több hónapig nem ajánlott a szoláriumozás és a napozás, minden esetben az orvos hívja fel a figyelmet és engedélyezi, mikor lehet elkezdeni. Akinek operálták a szemét, fontos, hogy kérje ki az orvosa tanácsát, mikor lehet először szoláriumoznia és hogyan.

 

VÉDD AZ ANYAJEGYEIDET!

 

6. szabály: VÉDD AZ ANYAJEGYEIDET! Számos anyajegy található a bőrünkön, kinek több, kinek kevesebb. Az a tény, hogy kinek mennyi és milyen anyajegyei vannak, öröklött tulajdonság. Az anyajegyeink száma a korunk előrehaladtával növekszik. Vannak olyan anyajegyek, melyek szépen belesimulnak a bőrünk felszínébe és vannak olyanok, melyek a bőrünk felszínéből kiemelkednek. A bőrünk felületéből kiemelkedő festékes anyajegyet védeni kell a mechanikai sérüléstől, illetve a napozás vagy szoláriumozás alatt is. Ez időre KENJÜK BE AZ ILYEN ANYAJEGYET MAGAS FAKTORSZÁMÚ NAPTEJJEL. Az oka egyrészt, hogy azok az anyajegyek, melyek kidudorodnak a bőrünk felszínéből nagyobb eséllyel éghetnek meg, mint a környező bőrfelületek, másrészt az ilyen anyajegyekből alakulhatnak ki daganatos elváltozások, így ezeket mindig védenünk kell az UV-fénytől.

Nem csak napozáskor vagy szoláriumozáskor van erre szükség, de ha az arcunkon, nyakunkon, lábszárunkon van ilyen anyajegy, ami állandóan ki van téve a nap fényének, akkor egy egyszerű nyári séta alkalmával is hasznos lenne megszokni, hogy egy kis UV-szűrős krémmel bekenjük.

Akinek több atipusos anyajegye van, annak nem tanácsos napozni és szoláriumozni sem. Az atipusos anyajegyek jellemzői: .sokszínű, asszimatrikus, nagy méretű - 6 mm-nél nagyobb átmérő, szabálytalan szegélyű, előemelkedik a bőr felszínéből.

Fontos, hogy mindenki, még az is, aki napozni vagy szoláriumozni egyáltalán nem szokott, ismerje az anyajegyeit, és időnként ellnőrízze őket.

Mit kell figyelni? A VÁLTOZÁST! Ha egy anyajegyünk változik, nőni kezd, elszineződik, a szélei megváltoznak, kisebesedik, váladékozik, esetleg vérzik, MINDIG MUTASSUK MEG EGY BŐRGYÓGYÁSZNAK!

 

SZOLÁRIUMOZÁS UTÁN HASZNOS PÓTOLNI A FOLYADÉKOT!

 

Szoláriumozás után fontos a folyadékpótlásra is gondolni, a szoláriumban lévő meleg miatti folyadékvesztés és a bőrünk jobb kondíciója miatt is. Akinek alacsony a vérnyomása, az fokozottan figyeljen erre oda. Ők válasszák inkább a fekvő szoláriumot.

 

HASZNÁLJ SZOLÁRIUMKOZMETIKUMOKAT!

 

A szoláriumkozmetikumokat speciálisan szoláriumozáshoz fejlesztették ki, segítségükkel mélyebb, tartósabb barnulás következik be rövidebb idő alatt.  Egy barnulási periódus során 30-40 %-kal hatékonyabban barnulhatunk szoláriumkozmetikummal, mint a nélkül. Ennek az az oka, hogy különböző hatásmechanizmusaik által több pigment keletkezik illetve természetes pigmentet visznek be a bőrbe. De használatuk nem csupán az eredményesebb barnulás érdekében fontos, hanem azért is, mert a szoláriumozás ideje alatt védelmet nyújtanak az UV fény nem kívánatos hatásai ellen. Hatékonyan megkötik a szoláriumozás során keletkező szabadgyököket, akitív ápoló, hidratáló összetevőik pedig táplálják a bőrt, elősegítve ezzel az UV fény eredményesebb hasznosulását. Anti-aging hatóanyagaik segítségével megelőzik az apró ráncok kialakulását. Szoláriumkozmetikum használatával elkerülhetjük a jellegzetes „szoláriumszag” kialakulását is. Kellemes, erőteljes illatuk hozzájárul ahhoz, hogy a szoláriumozás még kellemesebb élmény legyen. Ezek a kozmetikumok nem tartalmaznak fényvédőt, ezért napozáshoz nem használhatók.

 

SMINK, PARFÜM, ÉKSZER NÉLKÜL SZOLÁRIUMOZZUNK!

 

Smink és parfüm - Szoláriumozás előtt a smink, parfüm eltávolítása a bőrünkről azért fontos, mert ezek a kozmetikumok egyrészt tartalmazhatnak UV-szűrő hatóanyagot, ami által nem fog a bőrünk lebarnulni, hiába szoláriumoztunk, illetve a meleg hatására kitágult pólusainkba beszívódva eltömeszelhetik azokat, ezáltal pl. miteszert okozva. Sőt akár súlyos allergiás reakciót is kiválthatnak. A szoláriumozás idejére magunkon hagyott ékszer helyén szintén fehér folt marad, illetve azok a melegtől átforrósodva megégethetik a bőrünket.

 

A bőrünk ápolása

 

Bőrünk ápolása, hidratálása a mindennapi rutin fontos része, különösen akkor, ha napozunk / szoláriumozunk. A barnulás tulajdonképpen a bőr UV fény hatására bekövetkező természetes védelmi reakciója, melynek következtében a bőrünket fedő szaruréteg megvastagszik és felületi vízhiány léphet fel.  A bőr feszességéért felelős kollagén rostok szerkezete megváltozhat, ezzel a korai öregedés jelei láthatóvá válhatnak. Ezért nagyon fontos, hogy megfelelően ápoljuk bőrünket. A szoláriumozás utáni készítményeket a két szoláriumozás között kell használni reggel és/vagy este, a hagyományos testápoló helyett. Az bennük található antioxidáns hatóanyagok (Aloe Vera, tea kivonatok, A-vitamin, C-vitamin, uborka-kivonat, stb.) segítenek a szabadgyökök megkötésében és ápolják a bőrt. Ha egy szoláriumozó normál testápolót használ a mindennapos bőrápolásra, akkor fontos arra odafigyelnie, hogy szoláriumozás előtt kerülje az UV-szűrős termékek használatát, különben sose fog lebarnulni. A bőrradír (Peeling) kezelés után közvetlenül nem ajánlott szoláriumozni, mivel a bőrünk elhalt szarurétegét távolítottuk el általa, felfedve így olyan bőrterületeket, melyek ezidáig még nem voltak közvetlen kitéve az UV-fénynek, így a bőrünk ilyenkor hajlamosabb a leégésre.

 

Szolárium, a mesterséges napfürdő!

Mi is az a szolárium? Akár kezdhetnénk ezzel a kérdéssel, ha netán valaki számára nem világos. Üssük csak fel az Idegen szavak és kifejezések szótárát. Szolárium címszó alatt ezt a meghatározást találjuk: ibolyántúli sugarakkal működő mesterséges napfürdő. És valóban! Ez a szó, a szoláris latin szóból ered, mely Napra, mint égitestre vonatkozik, azzal kapcsolatos dolgokat tükrözi magában, mint a szél, nap, idő. Utóbbi három dologgal, a szolizó maga is találkozhatott, igaz kicsit másképp. Szelet a ventillátorok segítségével tapasztalhatunk, a napot a csövek fény kibocsátásával érzékelhetjük, míg az idő, mi mindig jelen van, csupán annyit mutat a barnuló számára, mennyi ideig tartózkodik a gépben. Mint sok mindenhez, így mondhatni a szoláriumhoz is jár használati útmutató, így barnulni vágyóknak érdemes ezekről tudni, mielőtt átadják magukat a gyors árnyalatváltásnak. Fokozatosan ügyelnünk kell a szolárium használatakor nemcsak a szolárium, hanem a bőrünk tisztaságára is. A hölgyeknek gondoskodniuk kell a smink gondos eltávolításáról. Ha zsírosabb bőrűek vagyunk, szánjunk egy kis időt testünk megtisztítására. Jó tanács a szolárium alkalmazottjaitól segítséget kérni, többek között, hogy melyik gépet ajánlják, mennyi időre érdemes bemenni, és milyen krémek segíthetik elő az egyenletes barnaságot. A szolárium használata előtt érdemes lehet szakembert is megkeresni, és az ő véleményét kikérni (például kozmetikust, bőrgyógyászt). Pár szólást és közmondást is érdemes fejben tartani a szoláriumozáskor: „Lassú víz partot mos” és „Lassan járj, tovább élsz”. Mindkettő a mértékletességre figyelmeztet, ne kapkodjunk, ne akarjunk azonnal barnák lenni, itt is a fokozatosság és a rendszeresség a titok nyitja. A korszerű vizsgálati felmérések igazolták, a szolizás nemcsak hozzájárul az ápolt és egészséges megjelenéshez, hanem segít megelőzni a csontritkulás kialakulását is. Nem szabad elfelejteni, hogy a rendszeres szolárium használat szinten tudja tartani a szervezet D-vitamin termelését. Gyakorta felmerül, hogy álló vagy fekvő szolit érdemes-e használni. Szakemberek és én is a váltogatott használatot javaslom, mivel az álló gépek a test teljes felületét (hónalj, hajlatok) érik. Ám vannak bőrtípusok, amelyek érzékenyen reagálnak a normál szolárium csövekre. Kiváltképp igaz lehet ez az arcbőrnél. Ilyen esetekben az álló szolárium használata kimondottan rossz ötlet. Egy nagy újdonság még, hogy az új EU-szabványos csövek garantálják a leégés mentes és tartós barnulást. Számtalan hír felröppen a szolárium ártalmairól, de könyörgök, mi nem káros a mai világban. Sokan mondják, a szolárium elősegíti a bőr öregedését, melanómát, bőrrákot okozhat. Úgy gondolom, ennek a veszélye fennállhat, ha túlzásokba esünk, de ha az évi megengedett 20-25 alkalomnál nem megyünk többet, megfelelő készítményeket használunk, nagy bajunk nem lehet. Mindezek tudatában kívánok mindenkinek: kellemes barnulást!

 

Bőrtípus táblázat:

1-es bőrtípus:

A hajszínük: majdnem fehér vagy szőke vagy vörös
Szemszínük: világoskék, világosszürke
A bőrük: rendkívül fehér, sok vörös szeplővel
Barnulási képesség: egyáltalán nem képes a bőrük barnulni, csak pirul
A bőr érzékenysége: mindig megégnek a napon majd lehámlanak
Az európai lakosság: 2 %-a tartozik ebbe a bőrtípusba

Az 1-es bőrtípusba tartozóknak, NEM AJÁNLOTT a szoláriumozás!!!

Szerencsére ma már létezik az UV-mentes barnítás, ami ideális számukra, hiszen így Ők is lehetnek egészségesen barnák.

2-es bőrtípus:

A hajszínük: világos vagy közép szőke haj
Szemszínük: kék, zöld vagy szürke szemek
A bőrük: fehér bőr, néha szeplő
Barnulási képesség: a bőrük csak kissé képes lebarnulni
A bőr érzékenysége: érzékeny, könnyen leég
Az európai lakosság: 12 %-a tartozik ebbe a bőrtípusba

3-as bőrtípus:

A hajszínük: sötét szőke, világos vagy gesztenyebarna
Szemszínük: szürke, zöld vagy gesztenyebarna
A bőrük: inkább bézs, mint fehér
Barnulási képesség: a bőrük képes szépen lebarnulni
A bőr érzékenysége: ha nem figyelnek, leéghetnek
Az európai lakosság: 78 %-a tartozik ebbe a bőrtípusba

4-es bőrtípus:

A hajszínük: barna
Szemszínük: barna
A bőrük: kreol
Barnulási képesség: a bőrük képes szépen és tartósan lebarnulni
A bőr érzékenysége: a leégés nagyon ritka
Az európai lakosság: 8 %-a tartozik ebbe a bőrtípusba

 

 

Hasznos tudnivalók

 

 

A szoláriumozásnak sok pozitív hatását tudjuk felsorolni abban az esetben, ha nem visszük túlzásba! A hangsúly a mértékletességen van!                     

 

A tél beköszöntével sem kell lemondanunk a napozás élményéről. A szolárium használatával télen is szép barnaságra tehetünk szert, de nem ez az egyetlen jótékony hatása bőrünkre nézve. 

 

Ha esetleg bőrproblémákkal küzdünk, jó szolgálatot tesz a rendszeres, de mértékletes szolizás. Amennyiben pattanásos bőrünk, ezt a szolárium leszárítja (azonban vigyázni kell a túl pattanásos bőrrel, nehogy a bőrbe égjenek és későbbiekben hegesedést okozzanak, ebben az esetben kérjük kozmetikusunk vagy bőrgyógyászunk tanácsát). 

 

Ezen felül a meleg környezet és az UV fény számtalan problémára megoldást nyújthat: az UV fény fokozza a D vitamin termelődését, enyhíti az ekcéma és a pikkelysömör tüneteit, a meleg környezet pedig segít az izületi problémák kezelésében. 

 

A szolárium lehetővé teszi olyan egyénre szabott barnulási program kialakítását, amely figyelembe veszi a szolárium használó bőrtípusát, a szolárium fajtáját és a napozási idő hosszát is, így megakadályozható mind a szoláriumban, mind a szabadban való napozás során feltétlenül kerülendő leégés. 

Vendégeinket minden esetben személyre szabott napozási idő betartására ösztönzzük bőrük védelme érdekében, felmerülő kérdéseikre szívesen válaszolunk, hogy eloszlassuk az esetleges kételyeket a szolárium használat káros hatásairól. 

A bőrt fel kell készíteni az UV-fényre, hogy védve legyen a barnulási folyamat alatt és a lehető legjobb barnulási szintet tudja elérni. Ezért van szükség szolárium kozmetikumok használatára, amelyek hatékonyan elősegítik a kívánt bőrszín elérését. A bőr típusától és kondíciójától függően a szolárium kozmetikumok 30 - 40 %-kal növelhetik a barnulási eredményt.  A napozáshoz használt UV-szűrős naptejek a szoláriumozáshoz nem ajánlottak, azok nem arra a célra lettek kifejlesztve, használatuk mellett a kívánt bőrszín nem elérhető, szoláriumozásnál történő alkalmazásuk kizárólag anyajegyekre ajánlott.

A barnulási folyamat:
  • az UV-fény egy aminosav képződését stimulálja, melyet egy enzim melaninná alakít át (Melanogenesis),
  • az UV-fény oxidálja a melanint, így lebarnul a bőr!

 

KI NEM SZOLÁRIUMOZHAT?

 

Vannak, akik sajnos nem napozhatnak, nem szoláriumozhatnak. Sajnáljuk, hogy nekik ki kell maradniuk ebből a klasz dologból, de az ő esetükben ennek a oka mindennél előbbre való, az egészségük. Hogy kik ők? Lásd lent a felsorolásban.

Senki ne szomorkodjon! Azért még maradt számos szabadidős tevékenység a láthatáron! Képünkön a világ egyik leghíresebb barlangja, ahová nem hatol be az UV-fény. Bár kétségkívül ennek a sportnak is megvan a maga veszélye! Irigyeljük is azokat, akik ide eljuthatnak!

 
 
 

NEM SZOLÁRIUMOZHAT, AKI AZ 1-ES BŐRTÍPUSBA TARTOZIK!

 

Az 1-es bőrtípusba tartozó kelta típusú emberek bőre kifejezetten fehér, általában vörös haj, sok vörös szeplő és a napfényre nagyon érzékenyen reagáló bőr jellemzi őket.. A szemük világos kék vagy világos szürke. Ők hiába napoznának vagy szoláriumoznának, a bőrük egyáltalán nem képes lebarnulni vagy csak éppen egy kicsit, viszont mindig megégnek és aztán lehámlanak az UV-fény hatására. Éppen ezért számukra nem ajánlott sem a napozás, sem a szoláriumozás. Európa lakosságának mintegy 2%-ka tartozik ebbe a bőrtípusba.

 

 

NEM SZOLÁRIUMOZHAT, AKINEK A BŐRE LEÉGETT!

 

A bőrünk akkor ég le az UV-fény hatására, ha hosszabb időt töltöttünk a napon vagy a szoláriumban, mint amennyit a barnultsági fokunk megengedett volna. A napégés esetében a MEGELŐZÉS a legjobb választás, ami a FOKOZATOSSÁGOT és MÉRTÉKLETESSÉGET jelenti.

A napégés tünetei és a teendők: fájdalmas bőrpír, gyulladás a napozás után kb. 1 órával kezdődik és 24 órán át erősödik, súlyos esetben másodfokú égéshez hasonló hólyagok képződnek, általános tünetek, fejfájás, láz hidegrázás, hányinger kíséretében. A felégett bőrfelület pár nap múlva lehámlik. Napégés esetén, a hideg borogatás vagy a hideg víz csillapítja leghatékonyabban a tüneteket (langyos vizes fürdő vagy zuhany). Bőrünk meghálálja, ha lenge, szellős ruhákat viselünk, mely nem irritálja a gyulladt részeket, a helyi kezelés pedig azonnal nyugtatja a bőrt és csillapítja a fájdalmat. Használhatunk gyulladásgátló, bőrnyugtató hatású vizes alapú gyógynövényes krémeket is, legmegfelelőbbek az aloe vera, kamilla, levendula vagy körömvirág tartalmúak. Nagyon súlyos esetekben, mikor a napégés nagy felületet érint, hólyagok kialakulásakor, valamint rossz közérzet, fejfájás, láz, hányinger vagy hányás esetén ajánlott orvoshoz fordulni.

Ha nem égett le a bőr, napozás után akkor is szüksége van egy kis ápolásra. Ezért mindig használjunk napozás utáni vagy szoláriumozás utáni krémeket. Általában vitaminokat tartalmaznak, mint az E- vagy C-vitamin, melyek antioxidáns tulajdonságúak. Pantenolt illetve allantoint is tartalmazhatnak, ezek elősegítik a bőr regenerálódását, gyógyítják azt, és csökkentik a gyulladást.

Napozás illetve szoláriumozás után enyhén langyos vagy hideg vízzel fürödjünk vagy zuhanyozzunk, ilyenkor kerüljük a meleg vizes fürdőt. A vizes bázisú krémek, oldatok is jótékony hatásúak, viszont tilos zsíros krémekkel kenni a megviselt bőrt!

Nagy mennyiségű folyadék fogyasztása ajánlott napozás és szoláriumozás után is, legjobb az ásványvíz, kerülni kell viszont az alkoholtartalmú italokat, koktélokat, mert azok elvonják a folyadékot.

 

NEM SZOLÁRIUMOZHAT, AKI AZNAP MÁR NAPOZOTT VAGY SZOLÁRIUMOZOTT!

 

A barnulás folyamata nem pár perc alatt végbemenő folyamat, hanem egy hosszabb változás. Az UV-fény hatására még 24 óra múlva is fokozódik a barnaságunk. Ne szoláriumozzunk, ha aznap már napoztunk vagy szoláriumoztunk, mert az túlzott megterhelést jelent a bőrnek. Az egyes napozási/szoláriumozási időpontok között tartsunk legalább 48 óra szünetet. A 24 órán belül megismételt napozás/szoláriumozás nem kívánt bőrpír illetve leégés kialakulásához vezethet, mivel ezek a tünetek a barnulás után csak 1-24 óra elteltével jelentkeznek.

 

NEM SZOLÁRIUMOZHAT, AKINEK GYULLADÁSOS BETEGSÉGE VAN!

 

Akinek valamilyen gyulladásos folyamat zajlik a szervezetében, hőemelkedéssel vagy lázzal, annak nem tanácsos szoláriumoznia, pont úgy mint pl. szaunázni sem, mivel az UV-fény által hő termelődik, ami a gyulladásos folyamatok gyógyulásának nem kedvez. Várjuk meg, amíg meggyógyulunk és utánna kezdjünk el újból szoláriumozni. Betegségek után gyakran megfigyelhető, hogy a már megszerzett barnaságunkat gyorsabban elveszítjük. Ilyenkor előlröl kell kezdeni a szoláriumozást, tehát csökkenteni kell a szoláriumozási időt, majd újból, fokozatosan alkalomról, alkalomra emelni.

 

NEM SZOLÁRIUMOZHAT, AKINEK NAPALLERGIÁJA VAN, VAGY FÉNYÉRZÉKENYSÉGET OKOZÓ GYÓGYSZERT SZED!

 

A fényérzékenység a napfény által kiváltott immunrendszeri reakció. Fényérzékenységi reakciók közé tartoznak: a napfény által kiváltott csalánkiütés, a kémiai anyagok által létrehozott fényérzékenység és a polimorf fénykiütés. Tünetei, a napfénynek kitett bőrfelületen megjelenő foltos, viszkető kiütések.

A napfény hatására jelentkező ilyen reakciókra való hajlam öröklött is lehet. Vannak olyan betegségek, mint a lupusz és néhány porfíria (rendkívül ritka betegség) is, mely a napfény hatására fellobanhat. A napfény hatására létrejött csalánkiütések már a napfény hatás kezdete után pát perccel kialakulnak, és a napfény hatás megszűnése után 1-2 órával már el is tűnnek. A jellemzői: nagy, viszkető, vörös bőrkiemelkedések. A nagyobb bőrterület érintettség gyakran fejfájással, gyengeségérzéssel és hányingerrel jár együtt.

A kémiai anyag által létrehozott fényérzékenység esetén, a bőr már rövid ideig való napsugárzásnak való kitettsége esetén is a kitett bőrfelületen bőrpír, gyulladás, néha barna vagy kék elszineződés jelenik meg. Ez bizonyos gyógyszerek, vegyszerek bevétele vagy bőrre kerülése után jelentkezik. Amennyiben valamilyen gyógyszert kell szednünk és szoláriumozni szeretnénk, kérdezzük meg az orvost, hogy az adott gyógyszer okoz-e fényérzékenységet és a szedése után mikor kezdhetünk újból napozni vagy szoláriumozni..

Polimorf fénykiütés: napfény által kiváltott fényreakció, az oka ismeretlen. Ez a leggyakoribb a napfénnyel összefüggő bőrprobléma, ami gyakoribb a nők illetve olyan emberek esetében, akiket nem ér rendszeresen a nap. Tünetek: viszkető foltok, a napsugárzást követő 30 perc és néhány óra között jelennek meg, bár több órával később is kialakulhatnak új foltok. Ezek rendszerint 1 héten belül eltűnnek. Jellemző erre a tüneteggyüttesre, hogy a jelentkezése után, ha gyakrabban éri a nap fénye a beteget, a napfény hatására csökkeni kezd a bőrérzékenység.

 

NEM SZOLÁRIUMOZHAT, AKI ALKOHOLOS ÁLLAPOTBAN VAN!

 
 

NEM SZOLÁRIUMOZHAT, AKINEK SZÁMOS, A BŐR FELSZÍNÉBŐL KIEMELKEDŐ ANYAJEGYE VAN!

 

Akinek számos, a bőr felszínéből kiemelkedő anyajegye van, annak nem tanácsos napozni vagy szoláriumozni. Ha önnek nagy számú atipusos anyajegye van, ellenőríztesse rendszeresen bőrgyógyásszal.

Milyen típusú anyajegyekre kell odafigyelnünk? Vagyis az atipusos anyajegyek jellemzői (SANSZE szabály)

  1. Sokszínű,
  2. Asszimatrikus,
  3. Nagy méretű - 6 mm-nél nagyobb átmérő,
  4. Szabálytalan szegélyű,
  5. Előemelkedik a bőr felszínéből.
 

NEM SZOLÁRIUMOZHAT, AKINEK A CSALÁDJÁBAN BŐRRÁKOS MEGBETEGEDÉS ELŐFORDULT!

 

Akinek a családjában bőrrákos megbetegedés előfordult, annaka számára sem a napozás, sem a szoláriumozás nem ajánlott.

Ennek az oka, hogy a mai legújabb orvosi kutatások azt támasztják alá, hogy a betegség öröklődik, tehát a meghibásodott gének is szerepet játszanak a létrejöttében. Genetikai tényezők befolyásolják a családi halmozódást nem mutató, véletlenszerűen jelentkező bőrrákra való hajlamot is. A kutatók azonosítottak egy gént, amelyet BRAF-nak neveztek el, és amely számos változékony területet tartalmaz. Ennek a génnek egyes változatai sokkal nagyobb valószínűséggel fordultak elő olyanokban, akik melanoma malignumban szenvedtek, mint az egészségesekben. Amikor azonban nemenként is elemezték az eredményeket, azt tapasztalták, hogy ezek a változatok csak a férfiakban növelik a bőrrák kialakulásának esélyét, nőkben nem. Claus Garbe professzor mondta: „Az anyajegyek jelentik a legnagyobb kockázatot a melanoma malignum kialakulása szempontjából. A BRAF gén mutáns formái a legtöbb melanomás elváltozásban megtalálhatók, és jelen vannak az anyajegyekben is. Felmerül tehát a kérdés, hogy vajon a BRAF gén bizonyos változatainak hordozása hajlamosít-e az anyajegyek kialakulására, és ezzel összefüggésben a későbbiekben melanoma malignum fokozott kockázatára.”

A melanoma gyakran családi hakmozódást mutat, ami azt jelenti, hogy gyakran megfigyelhető, hogy ugyanabban a családban több eset is előfordult. Ezeknek a családoknak a családtagjai számára nagy a rizikó, hogy ők is megbetegedhetnek. Ugyanezen típusú családokban halmozottan megfigyelhető, hogy a családtogoknak gyakran nagyon sok (gyakran 100-nál is több) nagyméretű, atipusos anyajegye (lásd eggyel feljebb lévő dobozban) van. Ezeknek az embereknek különösen nagy a rizikójuk, hogy melanomában betegedjenek meg. Ha egy családban kettőnél több családtag esetében fejlődik ki melanoma, szükségessé válik a családtagok orvosi vizsgálata. Ilyen esetekben a bőrgyógyász javasolja, hogy mennyi időnként kell bőrgyógyászati ellenőrző vizsgálatra járniuk. Akinek szintén nagy számű atipusos anyajegye van, rendszeresen ellenőríztesse azokat bőrgyógyásszal.

 

 

NEM SZOLÁRIUMOZHAT, AKI EPILEPSZIA BETEGSÉGBEN SZENVED!

.

 

Az epilepsziában szenvedők nem szoláriumozhatnak. Bár az epilepsziás betegek nagyon szigorú orvosi felügyelet és rendszeres kezelés mellett élnek, illetve az életvitelük minden területére egyértelmű tanácsokkal látják el őket az orvosaik, azért a teljesség igénye miatt róluk is ejtünk néhány szót. Az epilepsziásoknak csak 45%-a hajlamos fényingerléssel kiváltható epilepsziás rohamra. Vannak olyan epilepsziások, akiknek a rohamai csak a vibráló fény hatására jelentkeznek (ez lehet természetes fényforrás is; pl. kerítésen vagy fasoron átszűrődő napfény mellett elhaladva, vagy mesterséges villogó fény következményeként, ide tartozhat a tv, számítógép monitor, videójátékok vagy akár a szolárium is), és vannak olyanok, akiknek a fentieken kívül spontán - vagyis kiváltó ok nélküli - rohamaik jelentkeznek. Az ún. fotoszenzitiv epilepszia előfordulása a 5-24 év közötti korosztályban 4000-ből 1, és a lányok aránya kétszeres.

 

18 éves kor alatt tilos a szolárium használat az egész EU területén.

Az okok:

1. a gyerekek bőre sokkal érzékenyebb, mint a felnőttek bőre. A gyerekkorban bekövetkező gyakori napégések növelik a bőrrák kialakulásának rizikóját a felnőtt korban.

2. A gyerekek nem tudnak elegendő ismeret hiányában felelős döntéseket hozni az életüket érintő számos kérdésben.

3. Sok országban, így pl. Angliában divatosak az automata szolárium stúdiók, ahol nincs személyzet. Az ilyen szolárium stúdiókban, pénz bedobásával lehet bejutni és a szoláriumot használni. Sajnos előfordult, hogy az automata szolárium stúdióba gyerekek mentek szoláriumozni, minden ismeret nélkül. Tavaly olvashattuk a hírt, miszerint egy angol kislány, aki soha nem szoláriumozott még, 15 percre befeküdt egy ilyen szoláriumba és megégett a bőre. Magyrországon nem elterjedtek az automata szoláriumok, talán 2 db van összesen. A Magyarországi szoláriumozók nagy többsége 20 - 40 éves, szerencsére nem jellemző a 18 év alatti vendég.

Kérünk minden szolárium stúdiót, fokozottan figyeljenek oda, hogy a 18 év alatti látogatók nem szoláriumozhatnak.

bottom of page